MDF veya Ahşap Süpürgelikler: Doğru Seçim Hangisi?

MDF veya Ahşap Süpürgelikler: Doğru Seçim Hangisi?

Ev içinde, mutfak ve banyo dolapları, raflar ve mobilyalar için orta yoğunluklu sunta (MDF) giderek daha fazla kullanılıyor.
Geçmişte süpürgelik satın almayı düşünürken, genellikle tek bir seçeneğiniz vardı: doğal ahşap, genellikle çam veya baldıran.
Şimdi, MDF genellikle bir süpürgelik malzemesi olarak kullanılıyor. MDF süpürgelikler masif ahşap süpürgeliklerle nasıl karşılaştırılır ve satın almaya değer mi?

MDF ve Ahşap Süpürgelikler
Astarlanmış, lekeli olabilir
Boyanabilir Boyanabilir Boyanabilir
Kurulum Ahşap damar eksikliği, MDF’nin çivilendiğinde bölünmeyeceği anlamına gelir Güçlü, hafif ve kullanımı kolaydır
MDF Süpürgeliklerini Kullanma
Orta yoğunluklu sunta, kuvars tezgahlar gibi diğer agrega yapı malzemeleri gibi, öykündüğü aynı kaynaktan türetilmiştir: ağaçlar. Yine de benzerlik fabrikada bitiyor. Değirmene girdikten kısa bir süre sonra, MDF’nin ahşap kaynağı (genellikle küçük dallar) hamur haline getirilerek püre haline getirilir, ardından sert bir yapı ürünü olarak yeniden şekillendirilir.

Artıları
Ahşaptan biraz daha düşük maliyet

MDF bölünmez
Esnek, eğriler için iyi

Eksileri
Sudan zarar görebilir
Boyanmalıdır; lekelenemez
Kırılmaya, ufalanmaya eğilimli

Düşük maliyet, MDF süpürgeliklerin popülaritesinin arkasındaki itici güçtür. Süpürgelik malzemesinin en popüler boyutu 3 1/4 inç yüksekliğindedir.
Bu kategoride masif, astarsız ahşap en pahalı ürün olup, onu astarlı çam ve MDF takip etmektedir.

Maliyet farklılıkları olsa da, özellikle küçük uygulamalarda bu farklılıklar çok azdır. Birçok merkezde ve kereste deposunda MDF, baldıran otu veya kavağa göre yüzde 10’a kadar daha ucuzdur ve hatta astarlanmış,
parmak eklemli çam ile aynı fiyatta olabilir. Böyle küçük bir maliyet farkı, küçük bir veya iki odada fark edilmeyebilir. Ancak yüzlerce lineer fitlik süpürgelik takarken, MDF ekonomiye önem veren mal sahipleri, müteahhitler ve inşaatçılar tarafından tercih edilir.

MDF süpürgeliklerin montajı, gerçek ahşap süpürgeliklere göre daha kolay olabilir. MDF süpürgeliklerin yumuşak malzemesi kolayca kesilir ve elektrikli tırtıllı çivilerin ve hatta elle dövülmüş bitiş çivilerinin kuvveti altında parçalanmaz.
Montaj sırasında oluşan kusurlar da yüzeyden kolayca zımparalanabilir, bu da MDF süpürgelikleri popüler yapan bir diğer özelliktir.

MDF’yi genel bir yapı malzemesi olarak kullanmanın bir sorunu, yapısal olarak kendi başına sağlam olmamasıdır.
Ancak MDF başka bir malzeme ile birleştirildiğinde süpürgelik olarak kullanılabilir. Süpürgeliklerin arkasındaki duvar, süpürgeliklere yeterli sağlamlığı sağlar.

Laminat parke, MDF süpürgeliklere mükemmel bir benzetme sağlar. Tek başına, MDF’ye benzer sunta taban, döşeme malzemesi için muhtemelen en kötü seçim olacaktır.
Yine de, dayanıklı şeffaf bir aşınma tabakası ile eşleştirildiğinde ve iyi bir alt zemine sıkıca birleştiğinde, laminatın suntası, uzun yıllar boyunca uygun bir döşeme yüzeyi sağlayabilir.

MDF, kalıplama olarak aynı şekilde işlenebilir hale getirilebilir. Astarlama ve boyama, MDF’ye ince bir koruyucu kabuk sağlar.
Ancak, yapısal destek görevi gören esas olarak MDF süpürgeliklerin arkasındaki duvardır. Düz koşulardaki MDF süpürgelikler, neredeyse gerçek ahşap süpürgelikler kadar güçlüdür.
Yine de dış köşeler, MDF’nin zayıf noktalarıdır, çünkü bu alanlar yontulmaya eğilimlidir.

Ahşap Süpürgeliklerin Kullanımı
Ev merkezlerinde bulunanlar gibi gerçek ahşap süpürgelikler, uzun, kesintisiz çam tahtaları ve parmak eklemli çam gibi yumuşak ağaçlardan veya meşe ve baldıran otu gibi sert ağaçlardan yapılma eğilimindedir.

Artıları
Güçlü malzeme

Doğal bırakılabilir (lekeli)

Hafif

Eksileri
MDF’den biraz daha pahalı

Ahşap çivilendiğinde bölünebilir

Düzlük bir sorun olabilir

Yumuşak ağaçlar, her zaman olmasa da tipik olarak astarlanır ve boyanır.
Sert ağaçlar astarlanıp boyanabilirken, damarın güzelliğini boya ile örtmek için pahalı sert ağaçları satın alma amacını ortadan kaldırır. Sonuç olarak, parke süpürgelikler genellikle lekelenir ve kapatılır.

Gerçek ahşap süpürgeliklerde, en azından doğal ahşap damar seçeneğine sahipsiniz. MDF ile, bu süpürgeliklerin her zaman astarlanması ve boyanması gerektiğinden, bu seçeneğiniz asla yoktur.
Aslında, MDF süpürgelikler genellikle müşterilerin rahatlığı için değil, astarlanmış ahşap daha iyi ve daha az hasar riski ile gönderildiği için astarlanmış olarak satılmaktadır.

Gerçek ahşap, hatta yumuşak ahşap bile MDF’den daha güçlüdür. Bu nedenle, yüksek trafikli, yüksek etkili bir ortamda süpürgelik kurmayı düşünüyorsanız, gerçek ahşap veya hatta
PVC süpürgelikler satın almak istersiniz. Astarlanmış ve boyanmış doğal ahşap, neme karşı dayanma konusunda MDF’den yalnızca marjinal olarak daha iyi olduğu için, PVC çok ıslak alanlar için en iyi seçeneğinizdir.

Parmak eklemli çam, gerçek ahşap süpürgelikler satın almak için düşük maliyetli bir yol sunar. Parmak eklemleri, eşarp eklemleri gibi, daha kısa malzeme parçalarından uzun süpürgelikler oluşturur.
Fabrikada oluşturulan parmak eklemleri, atkı eklemlerinden bile daha iyidir.