Ahşap Mobilyaları Yenilemek için Olması Gereken 5 Araç

Ahşap Mobilyaları Yenilemek için Olması Gereken 5 Araç

İster saklamak ister satmak için olsun, ahşap mobilyaları yenilemeye başlamadan önce, işi halletmek için uygun malzemelere sahip olduğunuzdan emin olun.
Büyük bir projeye başlamak ve durup ev geliştirme mağazasına koşmak gibisi yoktur.

Mobilyalarınızı temizledikten sonra ahşabın durumuna iyi bakın:

Herhangi bir ezik, çatlak veya çizik var mı?
Mobilyalarınızda vernik veya cila tabakası var mı?
Öğe üzerinde birden fazla boya katmanı var mı?
Yukarıdaki sorulardan herhangi birine evet yanıtı verdiyseniz, yenileme işlemine başlamadan önce bu listedeki öğeleri aldığınızdan emin olun. İşte mobilya yenilemek için beş ürün.

Zımpara kağıdı (ve Zımpara)
Orijinal ahşaba inmek için mobilyalarınızı zımparalamak ve ayrıca astar ve boyanızın ahşaba yapışması için pürüzlü bir yüzey oluşturmak önemlidir.
Öğenizi zımparalamak ayrıca küçük çiziklerden ve lekelerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Çıkarılması zor vernik, cila veya birden fazla boya katmanı için düşük taneli zımpara kağıdına ihtiyacınız olacaktır. Doğal ahşaba inene kadar öğeyi zımparalayın.

Ayrıca yüksek taneli zımpara kağıdına da ihtiyacınız olacak. Yüksek taneli zımpara kağıdı, herhangi bir ince vernik ve boya tabakasını çıkarmak ve ahşap macun veya
dolgu maddesi uygulandıktan sonra kullanmak için kullanılır. Derin fırça darbelerini veya damlamaları gidermek için ilk astar ve boya katmanından sonra yüksek taneli
zımpara kağıdı ile zımparalamak da yararlıdır. Her zımparalamadan sonra, tüm yüzeyi hafif nemli bir bezle sildiğinizden emin olun.

Zımparalama işini halletmek için, öğenizi elle zımparalayabilir veya elektrikli zımpara makinesi kullanabilirsiniz. Kitaplık, masa veya dolap gibi büyük bir mobilyayı yeniliyorsanız
elektrikli zımpara kullanmanızı tavsiye ederim. Büyük bir mobilya parçasını elle zımparalamaya çalışmak çabucak yorucu olabilir!

 

Ahşap Macun ve Macun Bıçağı
Ahşap macun ve/veya dolgu maddesi uygulamak, tüm oyukları, çukurları ve çatlakları kapatmaya yardımcı olur.
Mobilyanızın bacaklarında veya üst köşelerinde eksik küçük parçalar varsa, ahşap dolgu da yararlıdır.

Öğenizin boyutuna ve çok fazla ezik, ezik veya çatlak olup olmadığına bağlı olarak, büyük miktarda ahşap macun ve/veya dolgu malzemesine ihtiyacınız olabilir.
Macunu mobilyanızın yüzeyine uygulamak için bir macun bıçağına da ihtiyacınız olacak.

 

Astar
Mobilyalarınızı boyamadan önce, bir boya fırçası ile bir astar uygulamalısınız (veya astarlı all-in-one boya kullanmalısınız).
Astar, boyanın öğeye daha iyi yapışmasına yardımcı olur ve gerçek boya renginizin parlamasını sağlar.

Koyu renkli bir boya kullanıyorsanız, gri bir astar satın alın.
Açık bir boya rengi kullanıyorsanız, beyaz bir astar satın alın.
Mobilya parçanızın durumuna ve orijinal rengine bağlı olarak, iki ila üç ince kat astar uygulamanız gerekebilir.
Öğenizi iki veya üç kez boyamak için yeterli miktarda astar ve daha sonra herhangi bir rötuş yapmak için az miktarda satın aldığınızdan emin olun.

Boya ve Fırçalar
Mobilyanızın yapıldığı ahşabın türüne bağlı olarak, istediğiniz renkte bir boya türü seçin. Öğenizin boyutu için yeterli boya satın aldığınızdan emin olun.
İki veya üç ince kat uygulamak isteyeceksiniz. Önünüzdeki proje için uygun fırçaları satın aldığınızdan emin olmak için mağaza personeline danışın.


Vernik

Öğenize vernik uygulamak, boyanızın sızdırmazlığını sağlamanıza ve öğenizi dış etkenlerden korumanıza yardımcı olabilir.
Mobilya parçanızı cilalamak aynı zamanda daha parlak ve canlı bir görünüm sağlar. Eşyanız oturma odası veya koridor gibi yoğun bir trafik alanında olacaksa ve sehpa,
sandalye veya karyola gibi yoğun olarak kullanılacaksa, cila satın almak ve uygulamak isteyeceksiniz.